10 důvodů, proč tě nenávidím: Objevili jste ve filmu všechny narážky na slavného anglického dramatika?

Když v roce 1999 vstoupil do kin teenagerovský snímek 10 věcí, proč tě nenávidím, brzy se do paměti diváků zapsal nejen jako skvělá komedie, ale také jako film, ve kterém se objevila nová mladá generace hvězd, v čele s Heathem Ledgerem a Julií Stilesovou. Film vypráví příběh dvou sester Kat a Biancy. Bianca je školní královnou a středem pozornosti všech kluků. Problém ale je, že Bianca nesmí jít na rande sama, je tak nutné najít „kluka“ i pro Kat. Ta se ale od sestry v mnohém liší.

Inspirace klasikou

Film je volně inspirován divadelní hrou Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Ve snímku se objevuje mnoho jmen postav z této hry a zápletka byla pouze moderně upravena. Hra, stejně jako film, se soustředí na dvě velmi odlišné sestry a mladší z nich, Bianca, se nemůže vdát, dokud se nevdá její svéhlavá sestra Kateřina. Podobně ve filmu 10 důvodů, proč tě nenávidím je hlavní zápletkou to, že Bianca nemůže chodit na rande, dokud to neudělá i Kat.

Shakespeare všude, kam se podíváš

Ve filmu se objevuje několik dalších odkazů na Shakespeara obecně, například příjmení Biancy a Kat zní Stratfordovy, což je narážka na rodné město Williama Shakespeara, Stratford nad Avonou. Rovněž příjmení Patricka  – Verona –  je narážkou na místo, kde se odehrává slavná Shakespearova tragédie Romeo a Julie. Vedle těchto detailů je jedna z postav filmu, Mandella, posedlá Shakespearem a často ho připomíná, i na maturitním plese.

Film pomohl nastartovat kariéru mladých hvězd

Ve filmu se sešla výjimečná generace tehdy přibližně dvacetiletých herců, kterým snímek otevřel dveře k dalším filmům. Julia Stilesová, která hrála Kat, si pak zahrála například ve filmech Zůstaň se mnou, Princ a já nebo Jason Bourne. Heath Ledger se díky roli Patricka natolik proslavil, že následovaly takové snímky jako Zkrocená hora či Temný rytíř, který mu posmrtně přinesl cenu Oscara i Zlatý glóbus. Joseph Gordon-Levitt po roli Jamese Camerona hrál například ve filmech 500 dní se Summer, Počátek či Temný rytíř povstal.

Do hlavních rolí bylo přitom původně zvažováno poměrně hodně slavných herců. V rozhovoru pro The New York Times v roce 2019 Marcia Rossová, ředitelka castingu filmu, uvedla, že tvůrci uvažovali o hercích jako Josh Hartnett, Eliza Dushku, Katie Holmes a Kate Hudson.

Škola měla být původně hotel

Stavba, kde se nachází filmová střední škola, byla postavená na konci 19. století ve městě Tacoma ve státě Washington. Původně se mělo jednat o luxusní hotel, který financovaly společnosti North Pacific Railroad Co. a Tacoma Land Co. Po finančním krachu v roce 1893 a požáru o několik let později však musely od prací na projektu upustit.

Poté, co budova dlouhá léta stála prázdná, byla v roce 1906 otevřena jako Tacoma High School a později byla přejmenována na počest svého slavného stadionu. Stadium High School, jak se nyní jmenuje, funguje dodnes a v roce 2019 se zde konalo i slavnostní promítání filmu 10 důvodů, proč tě nenávidím na oslavu 20. výročí vzniku filmu.

Zdroj: insider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu